Regaty Architektów 2023

Grzegorz Borowski z załogą Podlaskiej IARP wygrywa Regaty Architektów '23!
Podczas ostatniego weekendu 22-24 września rozegrane zostały XII Ogólnopolskie Regaty Architektów '23. W tegorocznych żeglarskich wyścigach udział wzięło 116 architektów w 19 załogach. Pracownie projektowe przyjechały na Mazury z całego kraju, aby podczas trzech dni architektoniczno-żeglarskiego święta spędzić czas razem, zapoznać się z nowościami z rynku, no i wreszcie wziąć udział w regatach żeglarskich. Regaty Architektów rozgrywane były już po raz 12, a za bazę wydarzenia obrano Gospodę pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie.
 
Piątek przywitał uczestników przepiękną pogodą: 27 stopni, pełne słońce i wiatr dochodzący do 4B. Ten dzień pozwalał na fantastyczne zapoznanie się z jachtami, trym i zgranie z załogą. Bardzo wiele załóg wpływało do bazy regat tuż pod wieczór – tak, aby maksymalnie wykorzystać piątkowy czas.
Sobota zapowiadała się pogodowo nieco gorzej. I faktycznie - temperatura spadła do 18-19 stopni, wiatr zelżał, chmury zaścieliły niebo. Nie przeszkodziło to jednak rozegrać czterech wyścigów - piąty niestety musiał zostać odwołany ze względu na brak wiatru.
Rozgrywane na jeziorze Niegocin wyścigi od początku pokazały wyróżniające się załogi. Ekipy Grzegorza Borowskiego, Marka Światopełka-Mirskiego, Kamila Raczaka, czy Andrzeja Zygzuły wiodły prym w pierwszym dniu regat.
Niedziela - drugi dzień regat - okazała się łaskawsza zarówno pod względem słońca jak i wiatru. Po wypłynięciu na jezioro, załogi zastała bardzo przyjemna pogoda: lekki, stały wiatr 2B, oraz temperatura w okolicach 20 stopni.
Ekipy sprawnie stanęły do pierwszego wyścigu i za chwilę swoją obecność zaznaczył mało widoczny poprzedniego dnia zespół - Arkadiusz Konsencjusz z załogą. To ten skład w niedzielnych wyścigach wydając się być znacznie bardziej skupionym niż poprzedniego dnia, zajął dwukrotnie pierwsze miejsce.
Warto zwrócić uwagę także na kilka załóg wyraźnie poprawiających swoje pozycje w każdym kolejnym biegu – jacht nr 6 - Maciej Możdżeń - 13,16,19,12,7,8,8; jacht numer 8 – Bartłomiej Jan Kożuchowski-11,3,12,10,3,9,5. Idealnie widoczne było na wodzie to, że załogi wyciągają trafne wnioski i po każdym biegu poprawiają swoje pozycje.
Po zliczeniu punktacji z obydwu dni rywalizacji zwycięzcą został Grzegorz Borowski wraz z załogą z Białegostoku, który od początku pływał bardzo równo – 2,1,3,2,6,3,2; na drugim miejscu uplasował się zwycięzca zeszłorocznych regat – Marek Światopełk-Mirski - 1,2,2,4,2,6,4; trzecie miejsce przypadło dla Kamila Raczaka, który zanotował ogromny progres rok do roku (Kamil w roku 2022 zajął 13 miejsce) startując w Regatach Architektów - 3,7,4,3,4,2,3.
Gratulujemy!!
Wrześniowe Regaty Architektów przebiegły fantastycznie: pod znakiem niesamowitej pogody, pięknej rywalizacji, we wspaniałej atmosferze, którą stworzyli zarówno organizatorzy jak i uczestnicy na miejscu. Warto zaznaczyć, że w tym roku, pierwszy raz w 12 letniej historii regat, udało się rozegrać aż 7 wyścigów podczas dwóch dni rywalizacji. Dało to możliwość postawienia załóg w wielu sytuacjach wymuszających podejmowanie właściwych decyzji na wodzie i sprawdzających umiejętności żeglarskie.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, dziękujemy Patronom Honorowym oraz Sponsorom wydarzenia i zapraszamy wszystkich do udziału w Regatach Architektów '24!
Patron Honorowy: Izba Architektów RP, SARP
Sponsor Strategiczny: Perform Acoustic
Sponsor: ArcelorMittal, Velux, PPG, Aqina, Carlifthome, AdHelp